Jak pomóc psu spokojnie przetrwać Sylwestra?

Porady

Noc sylwestrowa nie dla wszystkich jest czasem dobrej zabawy, dla niektórych psów bywa najgorszą nocą w roku. Jeśli jesteś właścicielem jednego z nich, a twój czworonożny przyjaciel wychodzi z siebie w Sylwestra, poniższe wskazówki mogą pomóc psu spędzić tę noc w spokoju, a tobie cieszyć się jej urokami.

Jedna z moich chihuahua na odgłos burzy i huków reaguje stresem. Wystarczy, że na nią spojrzę i już widzę, że gdzieś ktoś strzelał. Zaczyna ziać, jakby przebiegła całkiem spory odcinek drogi i nie może sobie znaleźć miejsca. Patrzy błagalnie i wyraz jej pyszczka mówi „weź mnie na ręce!”, podczas gdy cała reszta psiego towarzystwa zastanawia się, o co jej chodzi, przecież nic się nie dzieje. Są jednak psy, które huków boją się panicznie, a Sylwester i Nowy Rok są dla nich jednymi z najgorszych dni w roku. Niemal „skaczą po ścianach”, drapią w drzwi, wyglądają jakby miały za chwilę dostać zawału.

Czy można im jakoś pomóc przezwyciężyć ten stres? W zależności od natężenia strachu, jest kilka sposobów, które pomogą psu spokojniej przeżyć tę trudną noc. Postaraj się już wcześniej przygotować psa do Sylwestra – odwrażliwić go na ten dźwięk poprzez stopniowe odtwarzanie odgłosu fajerwerków w obecności psa. Ważne jest, żeby czuł się on wtedy komfortowo, a najlepiej zajmował się czymś przyjemnym jak zabawa czy gryzienie przysmaków. Odgłos można puszczać kilka razy w ciągu dnia, zaczynając od bardzo cichych dźwięków. Jeśli pies zachowuje się normalnie, zwiększamy głośność, jeśli natomiast zauważysz u zwierzaka stres, koniecznie przycisz. Taki proces może trwać około 2 tygodni, nie ma co liczyć na to, że przyzwyczaisz psa do dźwięku sztucznych ogni w 1 dzień.

Sprawdzonym sposobem są psie feromony DAP, w które warto zaopatrzyć się już na miesiąc wcześniej. Dyfuozor podłącza się do kontaktu w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa pies. Już po 7 dniach uwalniające się feromony wpływają na niego uspokajająco. Najlepsze efekty uzyskuje się po miesiącu stosowania. Na rynku jest dostępna również obroża DAP, która stopniowo uwalnia kojące substancje. DAP to syntetyczne feromony podobne do tych, które wydziela suka po porodzie i które wpływają uspokajająco na psie noworodki.

W Sylwestra ogranicz się do krótkich spacerów z psem (koniecznie na smyczy!), żeby maksymalnie zminimalizować ryzyko przestraszenia się niespodziewanym hukiem. Nie zostawiaj psa samego w domu. Jeśli planujesz wyjście na bal sylwestrowy, poproś znajomych o opiekę nad pupilem albo znajdź dobry hotel dla psów lub petsittera (spytaj, jakie sposoby na stres stosuje dany ośrodek, idealnie byłoby też gdyby znajdował się z dala od zgiełku miasta).  Zanim zostawisz psa pod opieką obcej osoby, warto wybrać się wcześniej na wizytę  i zostawić zwierzaka w nowym miejscu na  zapoznanie się. Jeśli zostajesz w domu, to idealnie! Zapewnij psu odpowiednie schronienie, najlepiej jeśli będzie to coś w rodzaju „nory”, do której będzie mógł się schować. Jeśli Twój pies nie będzie miał nic przeciwko, możesz zastosować metodę owijania ciała Ttouch lub zakupić specjalną kamizelkę Anxiety Wrap, która równomiernie uciskając ciało psiaka wpłynie na zmniejszenie stresu (niektóre psy w stresie lubią wciskać się w ciasne zakamarki, taki ucisk działa na nie kojąco).

W przypadku mojej chihuahua wystarczy, że wezmę ją do łóżka i pozwolę schować się pod koc. Są jednak psy, na które może nie zadziałać żadna z powyższych metod, może się wtedy okazać, że niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z behawiorystą lub nawet doraźne podanie środków farmakologicznych (koniecznie zawsze po konsultacji z weterynarzem). Mogą być one bardzo niebezpieczne dla naszego pupila, szczególnie te, które w składzie zawierają acepromazynę. Lepiej podać psu ziołowe leki lub melatoninę – naturalny hormon regulujący zegar biologiczny. Nie jest to środek uspokajający i nie sprawi, że pies będzie otępiony, ale zrelaksuje go i pomoże zredukować stres. Melatoninę należy podać psu około 2 godzin przed czasem, kiedy spodziewamy się największych huków. Skuteczność melatoniny u psów potwierdzają badania dr Lindy Aronson i Nicolasa Dodmana.

Na koniec ostatni, ale nie mniej ważny punkt – daj psu dobry przykład, nie nagradzaj jego stresu i sam się nie denerwuj! Karmienie psa przysmakami, głaskanie go, kiedy się stresuje może tylko wzmocnić niechciane zachowanie. Pokaż psu, że nic złego się nie dzieje i nie ma się czego bać.

Poprzedni wpis
Wyprawka dla szczeniaka
Następny wpis
Adoptuj psa, a potem… (nie) żałuj

Komentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *