Wyprawka dla szczeniaka

Porady

Zanim powitasz szczenię w domu, przygotuj się na jego przyjście! W co warto się zaopatrzyć?

1. Karma – koniecznie taka sama, jaką szczenię dostaje w hodowli. Nawet jeśli nie zgadzasz się z wyborem karmy przez hodowcę, nie zmieniaj jej w pierwszych dniach w nowym domu, może to spowodować groźną dla malucha biegunkę. Bezpieczniej będzie stopniowo zmieniać karmę na inną, tę którą wybrałeś.

2. Legowisko – na początek polecam najprostsze, niedrogie posłanie, może się okazać, że szczenię szybko je zniszczy. Jak psiak podrośnie, możemy poszaleć z lepszym 🙂

bed

3. Kocyk – idealnie byłoby, gdyby był to kocyk, który przekaże w wyprawce hodowca, dzięki temu szczenię będzie czuło znajomy zapach miejsca, w którym się wychowało i szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu.

koc

4. Transporter – niezbędny na bezpieczną podróż do domu, a potem wizyty u weterynarza i podróże. Najlepiej od razu kupić transporter na tyle duży, żeby posłużył też dorosłemu psu.transporter5. Podkłady higieniczne – w ramach nauki czystości przed zakończeniem kwarantanny, kiedy szczenię nie może jeszcze wychodzić na spacery. Podkłady kupuję przez internet lub w aptece, są o wiele tańsze niż te w sklepach zoologicznych, śmiało można też stosować podkłady dla ludzi, równie dobrze się sprawdzają (zauważyłam różnicę jedynie w grafice na opakowaniu oraz w cenie).

podklad

6. Miski – najlepiej sprawdzajÄ… siÄ™ metalowe – szczeniÄ™ jej nie stÅ‚ucze, szersze na dole (co zapewnia im wiÄ™kszÄ… stabilność). JeÅ›li psiak ma duży apetyt i bardzo szybko zjada posiÅ‚ki, polecam specjalne miski z „jeżykiem” w celu zminimalizowania ryzyka zakrztuszenia siÄ™ w trakcie jedzenia.

miski

7. Szelki/obroża + smycz – jeśli wybierzesz szelki, zwróć uwagę, żeby nie odciągały na boki barków psa. Jako pierwsza smycz najlepiej sprawdzi się tradycyjna, automatyczna utrudnia naukę.obroza8. Zabawki i gryzaki – sznurki, piłki na sznurku, gryzaki twarde i drewniane.

zabawki

9. Kong – popularna zabawka, w którą upakujesz przysmaki i zajmie psiaka na dłużej. Do konga można wcisnąć specjalną pastę lub przygotować samemu np. pasztet dla psów.

kong10. Ubranko – jeśli szczenię ma zacząć spacery zimową porą. Nie polecam ubranek z kapturem – jest on dla psa bardzo niewygodny, najlepszy będzie zwykły sweterek, w którym psiak będzie się czuł swobodnie.

11. Szczoteczka do czyszczenia zębów i żel na kamień nazębny – niektóre rasy mają predyspozycje do osadzania się kamienia nazębnego, warto więc od małego przyzwyczajać szczenię do szczoteczki. Moim zdaniem nie sprawdzają się pasty do zębów, polecam natomiast żel Oral Cleansing Gel firmy Vetfood, który regularnie stosowany skutecznie zapobiega kamieniowi.

oralgel

12. Szczotka – dla ras krótkowłosych najlepiej sprawdzi się furminator, dla długowłosych – szczotka metalowa (tzw. pudlówka).

szczotki

13. Szampon i odżywka do włosów.

14. Pasta energetyczna – dobrze, żeby znalazła się w psiej apteczce. W razie zasłabnięcia czy braku apetytu doda maluchowi energii i zapobiegnie groźnej hipoglikemii, szczególnie niebezpiecznej u małych ras. Polecam Calo Pet lub proszek Convalescence Support Instant firmy Royal Canin.

convalescence

Poprzedni wpis
Psiastka – sprawdzone przepisy na domowe przysmaki dla psów
Następny wpis
Jak pomóc psu spokojnie przetrwać Sylwestra?

Komentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *